
Rubycon
Product No:
63ZLJ270M10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.6175
6.175
50
0.49419
24.7095
100
0.42351
42.351
500
0.335274
167.637
1000
0.28234
282.34
2500
0.264698
661.745
5000
0.247048
1235.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 56 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 785 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.57 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |