
Rubycon
Product No:
63ZLJ270M12.5X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.85975
8.5975
50
0.74537
37.2685
100
0.644955
64.4955
500
0.487312
243.656
1000
0.42998
429.98
2500
0.401318
1003.295
5000
0.386982
1934.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 72 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 785 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |