
Rubycon
Product No:
6.3ZLJ3300M10X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.6232
6.232
50
0.49894
24.947
100
0.42769
42.769
500
0.338561
169.2805
1000
0.285104
285.104
2500
0.267292
668.23
5000
0.24947
1247.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 24 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.575 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.25 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |