
Rubycon
Product No:
63ZLJ330M12.5X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.7695
7.695
50
0.63954
31.977
100
0.55062
55.062
500
0.426322
213.161
1000
0.367108
367.108
2500
0.343425
858.5625
5000
0.32566
1628.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.045 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |