
Rubycon
Product No:
63ZLJ390M10X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.81985
8.1985
50
0.68096
34.048
100
0.58634
58.634
500
0.453948
226.974
1000
0.390896
390.896
2500
0.365684
914.21
5000
0.346769
1733.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 35 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.32 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.4 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |