
Rubycon
Product No:
6.3ZLJ4700M12.5X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.14665
11.4665
50
0.9937
49.685
100
0.85994
85.994
500
0.649743
324.8715
1000
0.573306
573.306
2500
0.535088
1337.72
5000
0.515974
2579.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 19 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.03 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |