
Rubycon
Product No:
63ZLJ560M12.5X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.159
1.159
10
0.91485
9.1485
50
0.79287
39.6435
100
0.68609
68.609
500
0.518415
259.2075
1000
0.457425
457.425
2500
0.42693
1067.325
5000
0.411682
2058.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |