
Rubycon
Product No:
6.3ZLJ6800M16X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9095
1.9095
10
1.5048
15.048
50
1.30435
65.2175
100
1.128695
112.8695
500
0.852796
426.398
1000
0.752466
752.466
2500
0.702297
1755.7425
5000
0.677217
3386.085
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 21 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.275 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |