
Rubycon
Product No:
63ZLJ820M16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
1.8848
18.848
50
1.64502
82.251
100
1.43944
143.944
500
1.09668
548.34
1000
0.959595
959.595
2500
0.925328
2313.32
5000
0.891052
4455.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.734 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |