
Rubycon
Product No:
63ZLJ82M8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.32965
3.2965
50
0.24928
12.464
100
0.217075
21.7075
500
0.160816
80.408
1000
0.136686
136.686
2500
0.128649
321.6225
5000
0.120612
603.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 180 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 720 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |