
Rubycon
Product No:
6.3ZLQ12000MEFC16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7955
1.7955
10
1.4174
14.174
50
1.22816
61.408
100
1.06286
106.286
500
0.803016
401.508
1000
0.708548
708.548
2500
0.661314
1653.285
5000
0.637697
3188.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 11 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.716 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.88 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |