
Rubycon
Product No:
6.3ZLQ270MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.1976
1.976
50
0.13167
6.5835
100
0.112005
11.2005
500
0.07904
39.52
1000
0.06916
69.16
2500
0.065873
164.6825
5000
0.060933
304.665
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 210 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 400 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |