
Rubycon
Product No:
6.3ZLQ4700MEFC10X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.7011
7.011
50
0.58273
29.1365
100
0.501695
50.1695
500
0.388436
194.218
1000
0.334495
334.495
2500
0.312911
782.2775
5000
0.296732
1483.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.75 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |