
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
640385-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.2945
2.945
100
0.2451
24.51
500
0.208354
104.177
1000
0.182609
182.609
5000
0.163001
815.005
10000
0.151677
1516.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | MTA-156 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.125" (3.18mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 640385 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.390" (9.91mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |