
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
640453-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6821
6.821
100
0.550145
55.0145
500
0.487141
243.5705
1000
0.426968
426.968
5000
0.372524
1862.62
10000
0.354644
3546.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | MTA-100 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 640453 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.140" (3.56mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.295" (7.49mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |