
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
640900-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 6.35MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.4041
14.041
100
1.25229
125.229
500
1.120848
560.424
1000
1.003219
1003.219
5000
0.899441
4497.205
10000
0.856282
8562.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.550" (13.97mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 640900 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |