
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
641965-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 6.35MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.74955
7.4955
100
0.604865
60.4865
500
0.535591
267.7955
1000
0.469424
469.424
5000
0.409564
2047.82
10000
0.389918
3899.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.550" (13.97mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 641965 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |