
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
643710-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.23975
12.3975
100
1.105135
110.5135
500
0.989102
494.551
1000
0.885314
885.314
5000
0.793725
3968.625
10000
0.75564
7556.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | MTA-156 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.425" (10.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 643710 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.650" (16.51mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.400" (10.16mm) |
| Number of Positions Loaded | 11 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |