
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
647676-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.247
2.47
100
0.224105
22.4105
500
0.174002
87.001
1000
0.161709
161.709
5000
0.143288
716.44
10000
0.12691
1269.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Economy Power |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 647676 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.338" (8.59mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |