
Ohmite
Product No:
650FPR002E
Manufacturer:
Package:
Radial Lead
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.002 OHM 1% 5W RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.6825
12.6825
10
11.533
115.33
25
10.3797
259.4925
50
8.93817
446.9085
100
8.217405
821.7405
250
7.784908
1946.227
500
7.496564
3748.282
1000
7.150574
7150.574
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 60 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.400" L x 0.250" W (35.56mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.450" (11.43mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | Radial Lead |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |