
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
65239-008LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 16POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.8873
8.873
25
0.85158
21.2895
50
0.83334
41.667
100
0.79705
79.705
250
0.724622
181.1555
500
0.652156
326.078
1000
0.57969
579.69
2500
0.52535
1313.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Blue |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 65239 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 16 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |