
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
66951-010LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.7423
17.423
100
1.493495
149.3495
500
1.244557
622.2785
1000
1.066755
1066.755
5000
0.945858
4729.29
10000
0.924521
9245.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | Dubox™, BergCon® PV™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.325" (8.25mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 66951 |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 10 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |