
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
67998-106HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.43415
4.3415
100
0.35815
35.815
500
0.311448
155.724
1000
0.256946
256.946
5000
0.225806
1129.03
10000
0.210235
2102.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 110V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 67998 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.107" (2.71mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.525" (13.34mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |