
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68000-412HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.4465
4.465
100
0.34238
34.238
500
0.29773
148.865
1000
0.245632
245.632
5000
0.215859
1079.295
10000
0.200972
2009.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68000 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.095" (2.41mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.425" (10.80mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |