
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68001-102HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.2698
2.698
100
0.209665
20.9665
500
0.17974
89.87
1000
0.149777
149.777
5000
0.128383
641.915
10000
0.119824
1198.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68001 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.450" (11.43mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |