
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68002-204HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.33535
3.3535
100
0.26049
26.049
500
0.22325
111.625
1000
0.186048
186.048
5000
0.159467
797.335
10000
0.148836
1488.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68002 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 130°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.480" (12.19mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |