
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68004-100HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 36000POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.114
0.114
10
0.0931
0.931
100
0.068685
6.8685
500
0.056886
28.443
1000
0.04977
49.77
5000
0.042655
213.275
10000
0.041477
414.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 110V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68004 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | Cuttable |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.107" (2.71mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.525" (13.34mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |