
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68016-102HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.2337
2.337
100
0.181735
18.1735
500
0.155762
77.881
1000
0.129798
129.798
5000
0.111254
556.27
10000
0.103835
1038.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.095" (2.41mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68016 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 130°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |