
Amphenol RF
Product No:
68175
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.049
7.049
10
6.37165
63.7165
25
6.01882
150.4705
50
5.87214
293.607
100
5.578495
557.8495
250
4.9913
1247.825
500
4.697712
2348.856
1000
4.110498
4110.498
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59, 59B, 62, 140, 210, Belden 8241, 8263, 8279, 9209 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 2 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 681 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |