
Amphenol RF
Product No:
68175-1003
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9515
7.9515
10
7.18675
71.8675
25
6.78908
169.727
50
6.6234
331.17
100
6.29223
629.223
250
5.62989
1407.4725
500
5.29872
2649.36
1000
4.63638
4636.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59 Plenum, Belden 1560A, 82259, 88241, 89259, 9259 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 2 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 68175 |
| Contact Termination | Crimp or Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |