
NorComp Inc.
Product No:
681M17W2103L151
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.6825
12.6825
10
11.24515
112.4515
25
10.81252
270.313
50
10.37989
518.9945
100
9.80324
980.324
250
8.938208
2234.552
450
8.361558
3762.7011
950
7.669568
7286.0896
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NorComp Inc. |
| Color | Black |
| Series | Power-D 681M |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock, Grounding Indents |
| Wire Gauge | - |
| Termination | Solder |
| Contact Form | Machined |
| Contact Type | Signal and Power |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Board Side (4-40) |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 681M17W |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 17 (15 + 2 Power) |
| Current Rating (Amps) | 5A, 40A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Shell Material, Finish | Steel, Nickel Plated |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) - 17W2 |