
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68464-116HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.2901
12.901
100
1.15273
115.273
500
0.960621
480.3105
1000
0.823394
823.394
5000
0.730075
3650.375
10000
0.713612
7136.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68464 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 16 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 130°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.650" (16.51mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.430" (10.92mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |