
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68602-406HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.2185
2.185
100
0.169765
16.9765
500
0.145483
72.7415
1000
0.12123
121.23
5000
0.103911
519.555
10000
0.096986
969.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68602 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 130°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.480" (12.19mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |