
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68691-472HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.634
1.634
10
1.42025
14.2025
100
1.2692
126.92
500
1.057673
528.8365
1000
0.906585
906.585
5000
0.803833
4019.165
10000
0.785707
7857.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68691 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 72 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 130°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.538" (13.67mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |