
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68705-102HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.28025
2.8025
100
0.217645
21.7645
500
0.18658
93.29
1000
0.155486
155.486
5000
0.133276
666.38
10000
0.124393
1243.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 110V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68705 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.095" (2.41mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.395" (10.03mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |