
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68771-405HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.34865
3.4865
100
0.270845
27.0845
500
0.232123
116.0615
1000
0.193439
193.439
5000
0.165804
829.02
10000
0.154746
1547.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68771 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.470" (11.94mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.270" (6.86mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |