
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
68797-403HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.21375
2.1375
100
0.166155
16.6155
500
0.142462
71.231
1000
0.118712
118.712
5000
0.101754
508.77
10000
0.094972
949.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® II |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 110V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 68797 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.213" (5.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.413" (10.49mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |