
RAF Electronic Hardware
Product No:
6902-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SHOULDER SCREW HEX #4-40
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
5
0.9861
4.9305
10
0.8873
8.873
25
0.78888
19.722
50
0.70984
35.492
100
0.69008
69.008
250
0.670396
167.599
500
0.650693
325.3465
1000
0.591527
591.527
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Shoulder Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Hex |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Thread Size | #4-40 |
| Head Diameter | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.469" (11.90mm) |
| Length - Below Head | 0.344" (8.73mm) |