
RAF Electronic Hardware
Product No:
6905-SS-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
1/4HD X 0.3750 X 4-40 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.935
6.935
5
6.7507
33.7535
10
6.5683
65.683
25
6.3859
159.6475
50
6.02072
301.036
100
5.83832
583.832
250
5.291006
1322.7515
500
5.108568
2554.284
1000
4.92612
4926.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Shoulder Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | - |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Thread Size | #4-40 |
| Head Diameter | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 0.656" (16.67mm) |
| Base Product Number | 6905-SS |
| Length - Below Head | 0.531" (13.49mm) |