
RAF Electronic Hardware
Product No:
6907-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SHOULDER SCREW HEX #4-40
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
5
2.7873
13.9365
10
2.71415
27.1415
25
2.64062
66.0155
50
2.56747
128.3735
100
2.420695
242.0695
250
2.273958
568.4895
500
2.200618
1100.309
1000
2.127259
2127.259
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Shoulder Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Hex |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Thread Size | #4-40 |
| Head Diameter | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.781" (19.84mm) |
| Base Product Number | 6907-S |
| Length - Below Head | 0.656" (16.66mm) 21/32" |