
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
69167-103HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.37335
3.7335
100
0.30761
30.761
500
0.267501
133.7505
1000
0.220694
220.694
5000
0.193942
969.71
10000
0.180566
1805.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini-PV™, Basics+ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.386" (9.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 69167 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.465" (11.81mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |