
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
69168-212HLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.4402
14.402
100
1.286965
128.6965
500
1.072455
536.2275
1000
0.919248
919.248
5000
0.815072
4075.36
10000
0.79668
7966.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini-PV™, Basics+ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.386" (9.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 69168 |
| Insulation Material | - |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.600" (15.24mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |