
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
69176-016LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 16POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0875
3.0875
10
2.79965
27.9965
25
2.65202
66.3005
50
2.59046
129.523
100
2.467055
246.7055
250
2.158666
539.6665
500
2.097011
1048.5055
1000
1.788622
1788.622
2500
1.665274
4163.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | Mini-PV™, Basics+ |
| Package | Bulk |
| Features | Polarizing Key |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 69176 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyphenylene, Modified |
| Number of Positions | 16 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |