
RAF Electronic Hardware
Product No:
6930-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
5/16HD X 0.8750 X 8-32THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7335
3.7335
5
3.5454
17.727
10
3.4523
34.523
25
3.3592
83.98
50
3.26591
163.2955
100
3.079235
307.9235
250
2.892636
723.159
500
2.799346
1399.673
1000
2.706028
2706.028
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Shoulder Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | - |
| Head Height | 0.156" (3.97mm) |
| Thread Size | #8-32 |
| Head Diameter | 0.313" (7.94mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 1.219" (30.96mm) |
| Length - Below Head | 1.063" (26.99mm) |