
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
6PSS50
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.05UF 10% 600VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.306
3.306
10
2.66855
26.6855
50
2.29482
114.741
100
2.08126
208.126
500
1.547626
773.813
1000
1.440884
1440.884
2500
1.387522
3468.805
5000
1.360837
6804.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® PS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.05 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | 0.969" (24.60mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.551" Dia x 1.201" L (14.00mm x 30.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 600V |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |