
Conec
Product No:
6STD09SCT99S40X
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SLDR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
27.3885
27.3885
10
23.98465
239.8465
25
22.94782
573.6955
50
22.20758
1110.379
100
21.46734
2146.734
250
20.282956
5070.739
450
19.690754
8860.8393
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Conec |
| Color | Black |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock, Mounting Brackets |
| Wire Gauge | - |
| Termination | Solder |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Backset Spacing | 0.189" (4.80mm) |
| Connector Style | D-Sub |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | 6STD09S |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 9 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Shell Material, Finish | Copper Alloy, Tin Plated |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 1 (DE, E) |