
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
7-1393273-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6025
6.6025
10
6.19305
61.9305
25
5.50468
137.617
50
5.22937
261.4685
100
4.954155
495.4155
250
4.403744
1100.936
500
4.128491
2064.2455
1000
3.853266
3853.266
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 46.2 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 3 ms |
| Release Time | 1.5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Last Time Buy |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 520 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | 7-1393273 |
| Must Operate Voltage | 14.1 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |