
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
7-1971798-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.28595
2.8595
100
0.23807
23.807
500
0.202331
101.1655
1000
0.177336
177.336
5000
0.158289
791.445
10000
0.146395
1463.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Grace Inertia, GIC |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.346" (8.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1971798 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 7 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |