
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
7-1971875-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 15POS 6.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.99085
9.9085
25
0.9538
23.845
50
0.94449
47.2245
100
0.85234
85.234
250
0.824676
206.169
500
0.750975
375.4875
1000
0.672657
672.657
2500
0.626582
1566.455
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Power Triple Lock, High Temp |
| Package | Bulk |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Contact Type | Tab |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1971875 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 15 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |