
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
7-968972-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT HSG 12POS 5.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.2198
12.198
25
1.17496
29.374
50
1.16337
58.1685
100
1.04994
104.994
250
1.015854
253.9635
500
0.925072
462.536
1000
0.82859
828.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | MCP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.217" (5.51mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 968972 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 12 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |